مراحل عمل بینی و چگونگی عمل بینی

عمل بینی و چگونگی عمل بینی
عمل بینی و چگونگی عمل بینی

نحوه عمل بینی و چگونگی عمل بینی را می دانید؟ شاید این سوال بسیاری از کسانی است که تمایل دارند با جراحی بینی تغییری در چهره خود ایجاد کنند. عمل بینی یکی از انواع عمل های زیبایی است که علاوه بر بهبود زیبایی ظاهری گاهی اوقات برای بهبود عملکرد بینی نیز انجام می شود. دانستن مراحل عمل بینی شما را در تصمیم گیری هدایت می کند.

براساس آمار موجود این جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی هایی است که در ایران انجام می شود. به گونه ای که هر ساله بسیاری از افراد از کشورهای خارجی برای انجام این جراحی به دلیل تبحر پزشکان و پایین بودن هزینه ها به ایران سفر می کنند.

اما آیا شما با چگونگی عمل بینی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید که این جراحی زیبایی به چند روش قابل انجام است؟ در این مقاله قصد داریم مراحل انجام عمل بینی را به طور کامل بیان کنیم. تا اگر قصد انجام این جراحی زیبایی را دارید با روند انجام جراحی و مراقبت های بعدی آن به خوبی آشنا شوید.

چگونگی عمل زیبایی بینی 

چگونگی انجام عمل جراحی زیبایی بینی بستگی به عوامل زیادی دارد. عمل جراحی بینی با توجه به ویژگی ها و فرم بینی فرد متقاضی بینی مورد انتظار وی و صلاح دید جراح به شکل های مختلفی انجام می شود. این نوع عمل به طور کلی دارای مراحلی است که در ادامه آنها را بر می شماریم.

اما لازم به ذکر است که شیوه ی دقیق برای این نوع عمل به نوع بینی و بینی هدف مراجعه کننده بستگی دارد. به طور مثال مراحل این جراحی در عمل بینی گوشتی با عمل بینی استخوانی متفاوت است.

مراحل عمل بینی

1- بیهوشی: بسته به میزان پیچیدگی عمل و نظر جراح انتخاب بیهوشی عمل بینی با بی حسی موضعی از طریق تزریق دارو به بینی و یا بیهوشی عمومی از طریق استنشاق و یا تزریق وریدی استفاده می شود.

2- نوع عمل و برش بینی: عمل جراحی زیبایی بینی با توجه به آناتومی بینی فرد و تغییراتی که باید اعمال شود. طبق نظر پزشک معالج به دو صورت باز و بسته انجام می شود. در جراحی به شیوه ی بسته تغییرات کمتری روی بینی انجام می شود. عمل نسبت به حالت جراحی باز سبک تر است.

در این نوع عمل برش ها در داخل بینی پنهان می شوند و معمولا به صورت سرپایی انجام می گیرند. شیوه‌ دیگر جراحی به روش باز بینی است. در این شیوه کل نوار بافت باریکی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند سپتوم برش می خورد و از بیرون یک برش کوچک در زیر بینی مشاهده می شود. از طریق این برش پوستی که استخوان ها و غضروف بینی را پوشانده است. به آرامی بالا برده می شود تا جراح بتواند استخوان ها و غضروف های زیر پوست را دوباره تنظیم و به عبارتی طراحی کند.

3- تغییر شکل ساختار بینی: در روند عمل جراحی زیبایی بینی حتی برای بینی های بزرگ احتمال دارد که جراح به غضروف اضافه برای پیوند به بینی نیاز پیدا کند. این غضروف از جداره ی وسط بینی و در صورت نیاز از غضروف گوش برداشته می شود.

4- اصلاح فرم بینی: اگر تیغه ی بینی کج باشد و بینی اصطلاحا دچار انحراف باشد. عمل بینی انحرافی انجام شده و در طول عمل این انحراف اصلاح می گردد و عیوب فرم بینی برطرف می شود. این تغییر باعث بهبود وضعیت تنفس فرد نیز می گردد.

5- اتمام عمل و بستن برش ایجادشده: هنگامی که ساختار و فرم بینی به شکل مورد نظر تبدیل شود پوست و پوشش روی بینی برگردانده می شود و برش را متناسب با نوع آن بخیه می زنند. اگر با توجه به گستردگی عمل نیاز بود که برش های دیگری ایجاد شود در چین های طبیعی بینی برش خورده می شود که رد آن کمتر به چشم بیاید.

6- مراقبت بعد از عمل و مشاهده ی نتایج: بنا بر توصیه‌ و ترجیح پزشک بینی پس از عمل آتلی بر روی بینی قرار می گیرد و بینی پانسمان می شود. شدت این پانسمان بستگی به شیوه ی عمل و صلاح دید جراح دارد. بعد از عمل در صورت گرفتن بیهوشی شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت.

در این اتاق پرسنل بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است طبق نظر دکتر و پیچیدگی عمل همان روز مرخص شوید یا یک شب را در بیمارستان سپری کنید البته افرادی که در کلینیک عمل می شوند معمولا چند ساعت پس از عمل مرخص می گردد.

نحوه شستشوی بینی و راه های جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی
نحوه شستشوی بینی و راه های جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی

نحوه عمل بینی

عمل بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی می باشد. که می توان از آن برای در خلال عمل بینی جراح یک برش ایجاد می کند تا به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا کند. برش معمولا در داخل بینی زده می شود بنابراین بعد از عمل جای برش غیر قابل مشاهده است.

بر حسب نیاز ممکن است پیوند غضروف یا استخوان هم می تواند از قسمت هایی از خود بدن بیمار باشد و هم می تواند پر کننده های ترکیبی مصنوعی باشد نیز انجام شود. پس از اینکه جراح استخوان و غضروف بینی را اصلاح کرد، پوست و بافت بینی بر روی ساختار جدید می نشیند. البته اهمیت نوع پوست در جراحی بینی و نحوه ی جذب شدن پوست را نیز نباید نادیده گرفت. در نهایت یک آتل در بیرون بینی گذاشته می شود تا شکل جدید بینی را تا زمان بهبود پشتیبانی کند.

عمل بینی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود انتخاب نوع بیهوشی به پیچیدگی جراحی بستگی دارد. اگر شما بیهوشی موضعی را انتخاب کنید باید آماده باشید. که صدای کار کردن دکترتان بر روی غضروف و استخوان بینی را بشنوید.

عمل بینی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. اما گاهی اوقات هم ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری شود. دکتر جراحی که عمل بینی را انجام می دهد معمولا متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک یا هر دو است .

نحوه عمل بینی چقدر موثر است؟

میزان اثر بخشی عمل بینی به میزان انتظار شما از جراحی بینی بستگی دارد. نکته ی بسیار مهم این است که شما و جراح تان در مورد هدف جراحی به یک نظر مشترک برسید. نتیجه ی نحوه ی عمل بینی دائمی است اگرچه ممکن است. آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد.

عمل زیبایی بینی فقط باید بر روی بینی فردی انجام شود که رشد او کامل شده است. که در خانم ها این سن ۱۵ یا ۱۶ و در آقایان ۱۷ یا ۱۸ می باشد. اگر عمل بینی قبل از این سن انجام شود رشد بینی می تواند روی نتیجه ی نهایی جراحی بینی تاثیر بگذارد و احتمالا موجب بروز عوارض نیز خواهد شد.

چرا دانستن مراحل انجام عمل بینی مهم است؟

همان‌طور که گفته شد جراحی بینی می تواند. بنا به دلایل پزشکی مانند اصلاح مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی که به صورت مادرزادی همراه فرد بوده اند انجام شود. علاوه بر این برخی از افراد که از ظاهر بینی خود راضی نیستند می توانند از این جراحی برای بهبود ظاهر بینی خود استفاده نمایند.

با این وجود بسیاری از افراد از مراحل انجام عمل بینی اطلاعات کافی نداشته و همین باعث می شود. که در آخر از نتیجه جراحی رضایت چندانی نداشته باشند. چرا که چگونگی عمل بینی بسته به مشکل و هدفی که شما در نظر دارید می تواند کاملا متفاوت باشد. پس در صورتی که قصد انجام جراحی را دارید بهتر است قبل از هر چیز با یک پزشک متخصص و فعال در این زمینه در رابطه با مراحل انجام عمل بینی صحبت کنید.

در جلسه مشاوره‌ای که با پزشک خود خواهید داشت بینی شما باید به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد. تنها در این صورت است که مشخص می شود آنچه که شما از انجام جراحی انتظار دارید شدنی هست یا نه. چرا که شما باید همواره به خاطر داشته باشید که هیچ بینی بی عیب و نقصی در جهان وجود ندارد. حتی مواردی که با استفاده از بهترین جراح ها انجام شده اند در نهایت چند ایراد کوچک داشته اند.

بنابراین شرکت در یک جلسه مشاوره پزشکی را میتوان یکی از مهمترین مراحل انجام عمل بینی در نظر گرفت. که بسیاری از افراد ساده از کنار آن می گذرند. در این جلسه سعی کنید که اطلاعات کاملی از شرایط سلامت خود و تاریخچه پزشکی تان در اختیار جراح قرار داده و در مورد هزینه ی رینوپلاستی بینی سؤال کنید.

در مرحله بعد در صورتی که تصمیم قطعی خود را برای انجام جراحی گرفتید. باید از چگونگی عمل بینی به طور کامل مطلع شوید چرا که روش های مختلفی برای انجام جراحی بینی وجود دارد. که هر یک دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. بنابراین از پزشک خود بخواهید که چگونگی عمل بینی را که متناسب با شرایط و خواسته شما است به طور کامل توضیح دهد.

ریکاوری بعد از عمل بینی

دوره ریکاوری را شاید به نوعی بتوان یکی از دیگر از مهمترین مراحل انجام عمل بینی در نظر گرفت. چرا که کسب نتیجه مطلوب به شیوه نگهداری و مراقبت شما از بینی تان در این دوره بستگی دارد.

بعد از انجام جراحی وجود مقداری تورم و کبودی به مدت ۲ هفته در اطراف چشم طبیعی خواهد بود. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نوک بینی شما تا ۶ ماه تورم خواهد داشت. بنابراین نتیجه نهایی جراحی شما معمولا بین ۶ ماه الی ۱ سال بعد از جراحی مشخص می شود.

شما باید سه تا شش هفته بعد از عمل از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. اما بعد از دو الی ۳ هفته می توانید به انجام سایر فعالیت های معمول زندگی مشغول شوید.

عمل زیبایی بینی
عمل زیبایی بینی

همچنین می توانید بخوانید: پولیپ بینی چیست؟

مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی

 • قطع مصرف سیگار ۲ هفته بعد از انجام جراحی
 • استفاده از کیسه یخ برای کاهش میزان تورم و قرمزی ایجاد شده
 • فین نکردن و خالی نکردن ترشحات داخلی بینی با شدت زیاد به مدت ۲ هفته
 • طرز خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت طاق باز
 • مراقبت زیاد از بینی در برابر ضربه خوردن

در صورتی که قصد شستشوی صورت و یا استفاده از لوازم آرایشی را دارید حتما با پزشک تان مشورت کنید چرا که پاسخ این نوع سؤالات به شرایط جراحی شما بستگی دارد.

بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم؟ پس از یک هفته آتل و باند پیچی از روی بینی شما برداشته می شود.

برنامه ریزی برای  نحوه ی عمل بینی: جراحان معمولا بیماران را تشویق می کنند تا برای مراقبت از خود فعال باشند. تا بتوانند به کمک هم یک برنامه درمانی را تنظیم کنند.

در میان مسائل دیگر در مورد موارد زیر نیز بحت خواهد شد :

 • از بین دو تکنیک نحوه ی عمل بینی به روش باز و بسته کدام یک بهتر اس .
 • کدام یک از این دو روش برای نیاز های بیمار مناسب تر است.
 • کدام یک از انواع بیهوشی توصیه می شود.

اگر نتیجه ی نحوه ی عمل بینی برای من رضایت بخش نبود چه کار کنم ؟

متاسفانه علی رغم بهترین تلاش های دکتر ، در بعضی موارد یک بیمار ممکن است  از نتیجه نحوه ی عمل بینی  دکتر خود ناراضی باشد .

این اتفاق می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله خطای جراحی یا انتظارات غیر واقع بینانه از طرف بیمار اگر بینی آنها در ماه های اول شکل ایده آلی که مد نظر داشته اند نگرفته است بیماران نباید وحشت زده بشوند زیرا نتیجه ی نهایی جراحی می تواند تا یک سال متغیر باشد.

اگر بیمار حتی پس از اینکه بینی شکل نهایی خودش را گرفت از نتیجه جراحی ناراضی بود گزینه هایی برای اصلاح و درمان وجود دارد. بسته به میزان تغییرات که نیاز است. جراح ممکن است تغییر شکل بدون جراحی یا اگر جزو افراد واجد شرایط برای عمل بینی ترمیمی باشید. جراحی ترمیمی را به شما پیشنهاد کند.

مزایای نحوه ی عمل بینی از نظر زیبایی

معمول ترین دلیل برای افرادی که تصمیم به انجام عمل بینی می گیرند بهبود دادن ظاهر بینی شان است. خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان با بقیه ی اجزای صورتشان هماهنگی ندارد و به همین دلیل برای بهبود هارمونی صورت شان عمل بینی را انتخاب می کنند.

در طول عمل بینی تغییراتی بر روی پل بینی نوک بینی و سوراخ های بینی می توان ایجاد کرد. انتخاب یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل بینی این اطمینان را خواهد داد که بیماران سودمند ترین نتایج را از جراحی بینی خواهند گرفت.

از جمله مزایای زیبایی برای عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تقارن صورت : کوچک ترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . عمل بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.
 2. بهبود شکل : تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.
 3. حجم متناسب : کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.
 4. از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی : عمل بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادر زادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

مزایای عمل بینی از نظر بهداشت و سلامتی:

عمل بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند. و مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از :

 • بهبود مشکلات تنفسی : عمل بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.
 • اصلاح نقص های مادر زادی : جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف بینی و انحراف تیغه ی بینی.

هزینه ی عمل بینی با توجه به نوع عمل، مدت زمان بی هوشی و خدمات داخل بیمارستان متفاوت می باشد. البته در بعضی موارد هزینه‌ ی عمل بینی تغییراتی دارند مثلا هزینه ی عمل بینی روتوش عمل مجدد متفاوت است. ممکن است کمی ‌بیشتر از جراحی اولیه بینی باشد. در بعضی موارد بینی بیمار نیازی به عمل ندارد و فقط کمی ‌پره های بینی نسبت به صورت بزرگ می ‌باشند که با یک عمل سرپایی کوچک در مطب پره‌ جمع ‌تر می شوند.

همچنین می توانید بخوانید: نحوه شستشو بینی و راه های جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی

انتخاب جراح خوب یکی از اصلی ترین مراحل جراحی بینی است.
انتخاب جراح خوب یکی از اصلی ترین مراحل جراحی بینی است.

سن مناسب برای جراحی بینی

باید گفت سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی محدودیت خاصی برای سن وجود ندارد. با این وجود بهتر است افراد زمانی برای انجام این جراحی اقدام کنند که رشد بینی شان به طور کامل انجام شده است. چرا که معمولا تا سن ۲۲ سالگی احتمال ایجاد تغییر در ظاهر بینی وجود دارد. بنابراین در صورتی که شما در سن پایین این عمل را انجام دهید به دلیل اینکه احتمالا همه غضروف ها رشد کامل نداشته اند احتمال اینکه نتیجه جراحی در گذر زمان تغییر کند وجود دارد.

هزینه انجام جراحی بینی چقدر است؟

همان طور که گفته شد یکی از مراحل انجام جراحی بینی کسب اطلاعات دقیق در رابطه با هزینه جراحی است. این هزینه به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • تخصص جراح
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه تجهیزات عمل
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان

بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه جراحی باید با پزشک خود صحبت کنید. البته جالب است بدانید که هزینه انجام این جراحی به موقعیت جغرافیایی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه جراحی بینی در تهران خیلی بیشتر از هزینه جراحی بینی در اصفهان است.

انجام عمل بینی مجدد یا عمل ترمیمی

بعضی مواقع بنا به برخی از دلایل مانند آگاه نبودن فرد از مراحل انجام عمل بینی و وجود چند خطای پزشکی،فرد از نتیجه جراحی خود راضی نخواهد بود. در این مواقع با وجود آنکه شرایط چندان رضایت بخش نبوده اما جای نگرانی زیادی هم نیست. چرا که شما می توانید با یک وقفه یک جراحی مجدد بینی انجام دهید. با وجود اینکه خطر بیشتری در جراحی ثانویه وجود دارد. اما در صورتی که توسط یک پزشک حاذق انجام شود احتمال برطرف کردن مشکل و جلب رضایت بیمار بیشتر است.

همچنین می توانید بخوانید: نحوه چسب زدن بعد از عمل بینی چگونه است؟

نتیجه گیری

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در ایران است. که به روش های مختلف جراحی باز بینی و جراحی بسته بینی انجام می گردد. اینکه کدام یک از روش ها برای بینی شما مناسب است به نظر پزشک و هدف شما از انجام جراحی بستگی دارد.

در حالت کلی برای اینکه از نتیجه جراحی خود راضی باشید بهتر است. که شناخت درستی از مراحل انجام عمل بینی داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد به دلیل عدم آگاهی کافی فرد از نتیجه نهایی راضی نبوده و انجام مجدد عمل نیاز دارد. بنابراین قبل از انجام این جراحی حتما با مشاوران کلینیک مدیکال تهران در این زمینه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *