عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟
عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟ جراحی بینی برای چه کسانی قابل انجام است؟ بهترین فرم عمل بینی چیست؟ انواع روش عمل زیبایی بینی برای چه کسانی مناسب است؟ هزینه عمل رینوپلاستی بینی به چه عواملی بستگی دارد؟ مراقبت های بعد از رینوپلاستی چیست و در چه سنی میتوان برای این عمل زیبایی اقدام کرد؟

در ادامه نیز خلاصه ای از مقاله ارائه شده است که اگر فرصت خواندن کل محتوا را ندارید می‌توانید اطلاعات خوبی از این بخش کسب کنید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود. همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

رینوپلاستی چیست؟

طبق اطلاعات ارائه شده از کلینیک مایو آمریکا، جراحی بینی یا رینوپلاستی، یکی از جراحی های زیبایی رایج در جهان است. این جراحی با هدف بهبود ظاهر بینی، جذابیت بیشتر بینی و درمان احتمالی مشکلاتی مثل پولیپ بینی و انحراف بینی انجام می شود.

جراحی زیبایی بینی توسط پزشکان متخصص در این زمینه انجام می‌شود. معمولا با ایجاد برش در ناحیه پایینی بینی، کار جراحی آغاز می‌شود. سپس، با توجه به تغییراتی که موردنیاز است، شکل و فرم استخوان بینی، پره‌های بینی و غضروف آن تغییر می‌کند. پزشکان باتوجه به نیاز هر فرد، پروسه خاصی از تغییرات را در جراحی بینی پیش می‌گیرند.

علت استقبال از عمل بینی چیست و آیا بیمه این هزینه را قبول می‌کند؟

انواع شکل و فرم بینی

بینی انسان مانند سایر اعضا بدن، با تفاوت‌های منحصر‌به‌فردی خلق می‌شود. درواقع، تفاوت در شکل و فرم بینی هر انسان، یکی از ویژگی‌های خاص در تنوع و تفاوت‌های بین انسان‌ها است.

انواع شکل و فرم‌های مختلف برای بینی وجود دارد. در ادامه به توضیح مختصری در خصوص انواع مدل شکل و فرم بینی می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی در ناحیه صورت، جراحی بینی یا رینوپلاستی است.

انواع پوست و مزایا و معایب هر یک برای جراحی زیبایی بینی
انواع پوست و مزایا و معایب هر یک برای جراحی زیبایی بینی

۱-بینی گوشتی

یکی از رایج‌ترین مدل‌های بینی در دنیا، بینی گوشتی است. این نوع بینی معمولا پوست بسیار ضخیمی دارد و غضروف بینی برای تحمل وزن این حجم از بافت، بسیار ضعیف است. همین موضوع سبب می‌شود که با یک جراحی بی‌تجربه و عدم تقویت بافت غضروفی نوک بینی، بعد از مدتی، نتیجه جراحی به حالت اولیه باز گردد.

بینی گوشتی معمولا عمل رینوپلاستی پیچیده‌ای دارد و برای جراحی آن، لازم است حتما با پزشک متخصص و باتجربه‌ای وقت عمل بگیرید تا دچار عوارض ناشی از اشتباه پزشکی نشوید.

۲-بینی قوز دار

شاید با نگاهی به اطرافیان، بتوانید یک مدل بینی قوز دار را ببینید. حدود ۹% از مردم جهان  دارای بینی قوز دار هستند. این مدل بینی معمولا حاصل یک ضربه عمیق به بینی در کودکی یا بزرگسالی است. ناهمواری در استخوان بینی دیده می‌شود و معمولا گاهی دچار انحراف نیز هست.

افراد دارای قوز بینی، دچار اختلال تنفسی نیز هستند. به همین جهت جراحی آن‌ها به‌صورت زیبایی و درمانی انجام می‌گیرد.

در جراحی رینوپلاستی می‌توان تمامی نقص‌های موجود در بینی و پره‌های آن را برطرف کرد. جراحی درمانی بینی نیز، با برطرف کردن مشکلاتی مثل انحراف بینی، پولیپ بینی و موارد این‌چنینی، گاهی در کنار جراحی زیبایی انجام می‌شود.

۳-بینی استخوانی

یکی از بهترین انواع بینی برای جراحی زیبایی رینوپلاستی، بینی استخوانی است. در این مدل بینی معمولا ساختار بینی به‌گونه‌ای است که پوست روی آن بسیار نازک و بدون بافت است.

غضروف در بینی اسخوانی بسیار مطلوب و مناسب ایجاد شده است و هیچ نیازی به پیوند غضروف یا استفاده از غضروف مصنوعی وجود ندارد. در بسیاری موارد بینی استخوانی دارای کمی انحراف است که در زمان جراحی، به‌راحتی برطرف می‌شود.

انواع روش جراحی بینی چیست؟

جراحی بینی با دو تکنیک متداول انجام می‌شود. پزشکان متخصص در زمینه جراحی بینی، باتوجه به نیاز فرد، اقدام به انجام جراحی می‌کنند. هر فرد باتوجه به شرایط، یک روش جراحی را انتخاب می‌کند تا توسط پزشک جراحی انجام شود.

هر دو روش جراحی، با بیهوشی عمومی و موضعی برای فرد قابل اجرا می‌باشد و انتخاب روش جراحی، به میزان تغییرات لازم در ساختار بینی فرد و نظر پزشک بستگی دارد.

هر چند گاهی ممکن است، تکنیک جراحی انتخابی، برای فرد مناسب نباشد. در چنین شرایطی معمولا پزشک روش دیگری را پیشنهاد می‌کند. در ادامه با سه روش رایج جراحی بینی آشنا خواهیم شد.

انواع روش های جراحی بینی چیست؟

عمل زیبایی بینی
عمل زیبایی بینی

۱- جراحی بینی با روش باز

طبق اظهارات منتشر شده از طریق کلینیک مایو آمریکا، جراحی بینی باز معمولا رایج‌ترین انتخاب برای اعمال تغییرات در بینی است. این سبک جراحی به پزشک  این اجازه را می‌دهد که به‌راحتی دسترسی آزادی به بخش‌های مختلف بینی داشته باشد و هرگونه تغییرات موردنیاز را در آن لحاظ کند.

در روش باز، جراح با ایجاد برش‌ در ناحیه‌ی‌ بین دو سوراخ، پوست را به آرامی از روی بافت زیرین آن جدا کرده و مستقیما به ساختار بینی دسترسی دارد و جزئیات ساختار بینی را مشاهده می‌کند. از جمله مزیت این روش را می‌توان راحتی در اعمال تغییرات در ساختار بینی و همچنین، رفع مشکلات بینی دانست.

معمولا جراحی‌ بینی گوشتی و بینی‌های دارای انحراف یا قوز، ازطریق جراحی بینی باز انجام می‌شود. این سبک جراحی، برای همه نوع تغییری مناسب است. مدت زمان جراحی بینی باز بیشتر از بینی بسته است.

۲- جراحی بینی با روش بسته

جراحی بینی بسته همان‌طور که از اسم آن پیداست، برای مواقعی کاربرد دارد که دسترسی آزادی مدنظر نیست. در این جراحی، میزان برش زیر بینی بسیار اندک است و دسترسی تنها از همین ناحیه امکان‌پذیر است. در این روش پوست بینی برداشته نمی‌شود و فرد بعد از رینوپلاستی شاهد کم‌ترین میزان تورم، درد و مشکلات اینچنینی خواهد بود.

در این روش، بر روی سطح بینی هیچ برشی ایجاد نمی‌شود و تمام برش‌های لازم برای جراحی، در ناحیه‌ی داخلی بینی صورت می‌گیرد. در این روش پزشک با ورود از طریق سوراخ‌های بینی، جراحی را انجام می‌دهد. از جمله مزیت‌های این روش این است که برش و جای اسکار روی پوست دیده نمی‌شود و عیب جراحی بینی به روش باز نیز عدم دسترسی به داخل بینی است و به همین دلیل، تغییرات اعمال‌شده محدود است. این نوع جراحی برای افرادی که قصد دارند تغییرات محدودی را روی بینی خود بدهند، مناسب است.

میزان دسترسی جراحی بینی بسته بسیار محدود است و بیشتر مناسب یک تغییر مختصر در بینی است. مدت زمان جراحی بینی با استفاده از این روش بسیار کوتاه‌تر است.

۳- آلار پلاستی

یکی از جدیدترین روش‌های جراحی بینی، آلار پلاستی است. این متد معمولا برای افرادی کاربرد دارد که علاقه‌مند به اعمال تغییرات در سوراخ‌های بینی هستند. آلار پلاستی به پزشک این امکان را می‌دهد که غضروف‌های نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند. در همین باره مطالعه مقاله جراحی نوک بینی را از دست ندهید.

همین تغییرات موجب باریک به‌نظر رسیدن بینی خواهد شد. آلار پلاستی یکی از روش‌های جراحی بینی محسوب می‌شود.

انجام جراحی بینی، باید زمانی باشد که با اعمال تغییرات در آن، حس بهتری پیدا کنید و اعتماد به نفس زیادتری کسب کنید. انجام این جراحی در شرایطی که موجب بهبود تنفس، اختلالات خواب، آپنه خواب و خروپف شود، شدیدا پیشنهاد می‌گردد.

چه زمانی باید اقدام به انجام جراحی بینی کنید؟

معمولا اکثر ما انسان‌ها تحت شرایطی خاص، اقدام به انجام کارهایی می‌کنیم که انتظار مشاهده نتایج مطلوبی از آن داشته باشیم.

معمولا زمانی برای جراحی بینی باید اقدام کنید که از ظاهر بینی‌تان رضایت نداشته باشید. اما نکته مهم اینجاست که آیا در عدم رضایت از ظاهر بینی اشتباه نمی‌کنید؟

برای درک این موضوع باید حتما به پزشک متخصص و باتجربه‌ای مراجعه کنید تا با استفاده از علم زیبایی شناسی و درک تناسب بینی و سایر اعضا صورت، تشخصی دهد که آیا واقعا نیازمند جراحی بینی هستید یا اشتباه می‌کنید.

تفاوت جراحی بینی به صورت طبیعی با جراحی بینی فانتزی

زمانی که از عمل بینی به صورت طبیعی سخن به میان می‌آید، به معنای حفظ عیوب اصلی بینی نیست. در عمل بینی طبیعی، هماهنگی بینی با سایر اجزای صورت در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب، افراد پس از عمل بینی طبیعی، مشخصه‌های آشکار جراحی مانند زخم و بخیه را همراه نخواهند داشت. سوراخ‌های بینی نیز خیلی کوچک نمی‌شوند. به طوری که ممکن است کسی متوجه عمل بینی شما نشود. به طور کلی، در عمل بینی طبیعی فقط عیوب ظاهری رفع می‌شوند و در نتیجه، بینی فرمی غیر طبیعی به خود نمی‌گیرد.

در عمل بینی فانتزی، بینی کوچک تر از حد معمول آن شده و در مواقعی نوک بینی به بالا کشیده می‌شود. همچنین، پزشک به درخواست فرد، قادر خواهد بود تا انحنای زیبایی در فرم آن به وجود آورد. به این ترتیب، به دلیل خمیده بودن بیش از حد تیغه بینی، طبیعی است اگر بینی، مصنوعی به نظر برسد. همچنین، اندازه بینی عروسکی بر خلاف عمل بینی طبیعی با سایر اجزای صورت هماهنگی و همخوانی ندارد و کوچکتر است.

مدت زمان به ثبات رسیدن شکل نهایی بینی چقدر است؟

امروزه، عمل بینی یکی از جراحی‌های رایج است که هدف آن می‌تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. ساختار بینی یک بخش استخوانی در بالا و‌ یک بخش غضروفی در پایین دارد. عمل بینی می‌تواند سبب تغییراتی در استخوان، غضروف، پوست یا هر سه شود. فرم نهایی بینی شما پس از کاهش کبودی و تورم اولیه حاصل از عمل بینی، نمایان خواهد شد. اما مدت زمان نهایی به ثبات رسیدن شکل بینی، ممکن است چیزی حدود ۹ ماه تا یک سال به طول انجامد. پس از آن، می‌توان گفت بینی به حالت نهایی خود رسیده است. این می‌تواند برای شما خسته‌کننده باشد؛ اما کمی صبر کنید و از نتیجه نهایی شگفت زده شوید.

عمل بینی برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر از نظر جسمی ضعیف هستید یا هنوز در مورد این جراحی به واقع‌بینی لازم دست نیافته‌اید، ممکن است عمل بینی، بهترین انتخاب برای شما نباشد. این جراحی، شکل بینی شما را بهبود می‌بخشد، اما به هیچ وجه کمال و تطابق با فرم ذهنی شما را تضمین نمی‌کند. پس قبل از اقدام به عمل بینی با هر یک از دو روش طبیعی و فانتزی باید از این موضوع کاملاً آگاه باشید. همچنین، اگر بدن شما سیستم ایمنی ضعیفی دارد یا زمان بهبود زخم‌ها برای شما بیش از حد معمول است، عمل بینی شاید خیلی مناسب شما نباشد.

افراد کاندید انجام جراحی بینی چه کسانی هستند؟

معمولا برای هر جراحی زیبایی، عده‌ای کاندید مناسب‌تری شناخته می‌شوند. درواقع، براساس تحقیقات WebMD عده‌ای برای انجام جراحی واجد شرایط هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 • افرادی که به‌ دلایل پزشکی نیاز به انجام جراحی بینی درمانی دارند.
 • افرادی که بینی آن‌ها در حادثه یا رویدادی خاص دچار ضربه و شکستگی شده است.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی و مادرزادی دارای بینی‌های بزرگ را دفرم هستند.
 • افرادی که از ظاهر بینی خود رضایتی ندارند.

گام به گام جراحی زیبایی بینی موفق

عمل بینی و چگونگی عمل بینی
عمل بینی و چگونگی عمل بینی

معمولا برای انجام جراحی زیبایی بینی، مراحلی انجام می‌شود که پیگیری مطلوب آن، ما را به بهترین نتیجه از جراحی نزدیک می‌کند. در ادامه به بررسی این گام‌های مهم که توسط دکتر جیکوب صدق، متخصص جراحی پلاستیک در آمریکا نیز تاکید شده است، می‌پردازیم.

۱-انتخاب پزشک برای جراحی بینی

معمولا یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر فرد بعد از تصمیم به انجام جراحی عمل بینی یا رینوپلاستی می‌گیرد، انتخاب بهترین متخصص جراح بینی است. افراد برای رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی، باید یک پزشک باتجربه و متخصص را انتخاب کنند. چنین انتخابی بسیار مشکل است. پس بهترین کار، شروع تحقیقات و پرس و جو از اطرافیان است.

سعی کنید تحقیقات را در فضای مجازی نیز ادامه دهید و اطلاعات واقعی‌تری از جراحان کسب کنید. چک کردن تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی اهمیت زیادی در این تحقیقات دارد. سعی کنید با ارزیابی نتیجه تحقیقات پزشک منتخب‌تان را تعیین کنید. پیش از تصمیم نهایی، حتما عکس‌های قبل و بعد جراحی بینی پزشک را بررسی کنید.

۲-جلسه مشاوره جراحی بینی

جلسه مشاوره جراحی بینی اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین ملاقات شما با پزشکتان است. در این جلسه می‌توانید تمامی سوالاتی که در زمینه جراحی بینی دارید از پزشک سوال کنید. در این جلسه معمولا باید نیازهای روحی و مشکلات جسمی که از بابت بینی دارید بیان کنید.

اگر در این زمینه به خوبی عمل کنید، می‌توانید پزشکتان را از علاقه‌مندی‌هایتان مطلع کنید و شانس رسیدن به بینی دل‌خواهتان را داشته باشید. در این جلسه می‌توانید جراحی‌های بینی که توسط پزشک انجام شده است را بررسی کنید و سوالاتتان را در خصوص جراحی بینی و عوارض آن بپرسید

۳-بیهوشی و جراحی بینی

معمولا بعد از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، به اتاق جراحی هدایت می‌شوید. در اتاق جراحی با حضور متخصص بی‌هوشی، مراحل لازم برای بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در نهایت با تزریق وریدی داروی بی‌هوشی، این مرحله انجام می‌شود و پزشک جراحی را آغاز می‌کند.

حتما در نظر داشته باشید که سوابق دارویی و حساسیت‌های‌تان را با پزشک درمیان بگذارید تا داروی مناسبی برای‌تان انتخاب شود. بعد از بی‌هوشی پزشک متخصص، براساس نوع عمل جراحی بینی، کار را آغاز می‌کند. در این زمان، تغییرات موردنیاز در غضروف بینی، استخوان بینی، بافت پوست بینی و پره‌ها انجام می‌شود و اگر مشکلی مثل پولیپ وجود داشته باشد نیز، درمان می‌گردد و سپس محل برش بخیه زده می‌شود.

۴-گچ و آتل بینی از جراحی بینی

پزشک متخصص جراحی پلاستیک یا متخصص گوش حلق و بینی، بعد از پایان جراحی و اتمام بخیه‌ها، با استفاده از گچ مخصوص یا آتل بینی، روی بینی را محدود می‌کنند و پانسمان مخصوص بینی انجام می‌شود. با استفاده از آتل سه بعدی که اخیرا با تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته می‌شود، میزان تورم بین کنترل می‌شود تا بعد از یک هفته، آتل برداشته شود یا گچ باز شود. این اقدام برای کنترل تورم و کبودی بسیار موثر است.

۵-دوران نقاهت جراحی بینی

بعد از اتمام عمل جراحی بینی، دوره نقاهت عمل بینی آغاز می‌شود. در این دوران، باید به تمامی مراقبت‌های بعد از عمل آگاه باشید تا بهترین مراقبت را داشته باشید. هرچه این مراقبت با دقت بیشتری انجام شود، نتیجه جراحی مطلوب‌تر خواهد بود. بعد از یک هفته از تاریخ عمل، معمولا آتل و گچ باز می‌شود و چسب بینی جای آن را می‌گیرد. بعد از این گام، معمولا باید مراقبت‌ها را پیگیری کنید تا تورم آن کاهش یابد و شکل و فرم نهایی بینی مشخص شود.

اطلاع از مدت زمان دوران نقاهت برای افراد شاغل و دارای مسئولیت، آیتم کلیدی در جراحی بینی محسوب می‌شود. معمولا بخش زیادی از برنامه‌ریزی‌ها برای انجام جراحی بینی، باتوجه به همین دوران نقاهت انجام می‌شود. باید مطلع باشید که این دوران نقاهت برای هر فرد حدود دو هفته زمان می‌برد.

اما در بعضی افراد کم‌تر و در بعضی بیشتر خواهد بود. افزایش زمان دوران نقاهت کاملا به‌دلیل تفاوت در نوع بینی، بافت پوست بینی، میزان جراحات وارد شده در طی جراحی به بافت‌های مجاور و همچنین تفاوت‌ در سبک زندگی افراد است. در دو هفته ابتدایی بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی کبودی زیر چشم و اطراف بینی به مرور بهبود پیدا می‌کند و شما می‌توانید با گذشت زمان و توجه به مراقبت‌های بعد از عمل، از شدت تورم و کبودی بکاهید.

همچنین می توانید بخوانید: نحوه شستشو بینی و راه های جلوگیری از عفونت بعد از عمل بینی

اقدامات لازم برای قبل از عمل بینی

اقداماتی وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها می‌تواند عمل بینی را برای شما آسان‌تر کند. حتماً قبل از جراحی ناشتا باشید؛ چرا که برای عمل بینی، شما تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت و از این نظر بسیار مهم است که حداقل از نیمه شب قبل از روز عمل چیزی نخورده و ننوشیده باشید. همچنین، در روز قبل مقدار زیادی آب بنوشید. قبل از عمل بینی، از هیچ گونه لوازم آرایشی، کرم یا پماد استفاده نکنید.

در آخر، پیراهنی دکمه باز برای بعد از جراحی انتخاب کرده و با خیالی آسوده برای عمل بینی آماده شوید. همچنین، مواردی وجود دارد که قبل از جراحی باید از آن‌ها اجتناب کنید. برای مثال، به هیچ وجه قبل و بعد از عمل، سیگار نکشید. سیگار کشیدن، عروق خونی را منقبض کرده و سبب کاهش جریان اکسیژن خواهد شد. در مورد الکل نیز چنین است. استعمال سیگار و مشروبات الکلی قبل از عمل بینی، می‌تواند سبب بروز مشکلات عدیده‌ای شود. همچنین، برخی داروها وجود دارند که از مصرف آن‌ها قبل از عمل باید اجتناب کرد. پس اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً قبل از عمل بینی، با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

همان‌طور که در بالا توضیح داده شود و طبق توضیحات ارائه شده توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، اهمیت به نحوه مراقبت از جراحی بینی و توجه به کیفیت آن، اثر مستقیمی در نتیجه جراحی دارد. در ادامه به این مراقبت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • استفاده از یک پیراهن مناسب دکمه دار جهت مراقبت از عدم فشار به بینی بعد از جراحی
 • استفاده از کمپرس‌های سرد که توسط پزشک تجویز می‌گردد (معمولا در ۲ روز ابتدایی کمپرس سرد باید استفاده کنید)
 • استفاده از کمپرس گرم که توسط پزشک تجویز می‌گردد (معمولا ۲ روز دوم بعد از جراحی کمپرس گرم استفاده می‌شود)
 • مراقبت از عدم رطوبت و خیس شدن کچ یا آتل بینی
 • خوابیدن بر روی سطح شیب‌دار برای کاهش تورم
 • کاهش مصرف نمک و غذاهای چرب برای جلوگیری از ایجاد تورم
 • حتما در حالت نشسته نیز سرتان را بالا نگهدارید
 • غذاهای نرم استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد
 • حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک را مرتب مصرف کنید (خصوصا آنتی بیوتیک)
 • از آناناس طبیعی، آب آناناس یا قرص آناناس استفاده کنید تا سرعت بهبودی افزایش یابد
 • با دقت زیاد و به آرامی مسواک بزنید و هیچ فشاری وارد نکنید
 • تا ۳ روز بعد از عمل استحمام نکنید و تا زمان باز گردن گچ یا آتل محل صورت را نشویید (مگر به روشی که هیچ رطوبتی در این ناحیه ایجاد نشود)
 • مراقب سرماخوردگی باشید تا سرفه و عطسه در نتیجه جراحی اثرگذار نشود
 • تحت هیچ شرایطی تا یک ماه (حداقل) فین نکنید و هیچ فشاری به بینی وارد نکنید
 • در صورت اجبار برای خروج از خانه، حتما از ضد آفتاب SPF30 و بالاتر استفاده کنید
 • مصرف مشروبات الکلی، سیگار و قلیان حداقل برای یک الی دو ماه ممنوع است (درغیر اینصورت ریسک نکروز، عفونت افرایش یافته و عدم بهبودی سریع کاهش می‌یابد)
 • انجام ورزش‌های سنگین تا ۳ ماه ممنوع است
 • هرگونه ضربه و فشار به بینی تا ۶ ماه الی یک سال ابتدایی بعد از جراحی در نتیجه جراحی اثرگذار است.

در این باره بخوانید:  بعد از عمل بینی چه بخوریم و چه غذاهایی نباید بخوریم؟

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

تصور ما از جراحی‌ها خصوصا در زمینه زیبایی، پر از خطر و رویدادهای ناخوش‌آیند است. اما بهتر است در این خصوص به اظهارات کلینیک مایو آمریکا توجه کنید. این کلینیک باتوجه به کلیه جراحی‌های بینی که انجام داده‌است، اظهار می‌کند که عمل بینی یا رینوپلاستی در صورتی‌که توسط پزشک متخصص و قابل اعتماد انجام شود، هیچ خطر چندانی ندارد. اما پدید آمدن شرایط خاص و عوارض هر چند نادر، طبیعی است.

در ادامه به چگونگی و خطرات عمل جراحی بینی انحرافی اشاره خواهیم کرد.

 1. خونریزی بعد از جراحی زیبایی بینی
 2. حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی رینوپلاستی
 3. عفونت و بروز مشکلات ناشی از عدم مصرف آنتی بیوتیک مناسب
 4. اختلالات تنفسی ناشی از آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی
 5. عدم تقارن در پره‌های بینی
 6. انحراف نوک بینی و عدم قرینگی
 7. اسکار پوستی در پره‌های بینی
 8. بی‌حسی دائمی بینی و محل اطراف جراحی
 9. آسیب به عصب بویایی

مزایای جراحی بینی چیست؟

انواع پوست در جراحی زیبایی بینی
انواع پوست در جراحی زیبایی بینی

معمولا با اطلاع از مزایای هر یک از عمل‌های زیبایی، انگیزه بیشتری برای انجام آن به‌دست می‌آوریم. مزایای جراحی بینی نیز، چنین حالتی در ذهن ایجاد می‌کند. در ادامه به مزایای جراحی بینی که توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا اعلام شده است، می‌پردازیم.

 1. بهبود تنفس از بینی
 2. دستیابی به بینی خوش فرم و مناسب صورت
 3. نشان دادن زیبایی‌های دیگر اجزا صورت
 4. بهبود حالات خلقی و انرژی مثبت
 5. بهبود روابط اجتماعی و افسردگی

طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر جیسون روستاییان، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار بالینی در بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی در دانشگاه گفن و انجام آزمایش در خانم‌های بالای ۴۰ سال که جراحی بینی زیبایی انجام داده‌اند، ثابت شد که به‌طور متوسط سن هر فرد بعد از جراحی و بهبودی کامل، به حدود ۷ سال جوان‌تر رسید.

برای انجام این ازمایش، صورت هر فرد پیش از جراحی توسط دوربین‌های سه بعدی هوش مصنوعی اسکن گردید و دوربین سن فرد را باتوجه به آنالیز پوست و چهره تخمین زد.

باوجود این‌که جراحی بینی هیچ‌گاه یک جراحی جوانسازی محسوب نمی‌شد، امروزه می‌توان ادعا کرد که باتوجه به تغییراتی که در روند رینوپلاستی اتفاق می‌افتد و افراد دچار تقویت غضروف، استخوان بینی و پره‌های بینی می‌شوند، تغییرات به‌طور مستقیم در سن و سال آن‌ها اثرگذار است.

جدیدترین تکنولوژی جراحی بینی با کم‌ترین تهاجم

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، جدیدترین نوع عمل بینی با کم‌ترین تهاجم، این روزها بسیار پرطرفدار شده است. طبق اطلاعات ارائه شده از دکتر داتون که در انستیتو جراحی بینی شیکاگو بیان شده است، استفاده از تکنولوژی تصویر برداری سه بعدی به پزشکان متخصص جراحی زیبایی این امکان را می‌دهد که بدون ایجاد برش‌های زیاد و آسیب شدید به بافت بینی، جراحی رینوپلاستی را انجام دهند.

در این روش از جراحی بینی، برش‌ها کوچک و محدودی در نقاط مختلف بینی ایجاد می‌شود که بتوان لوله آندوسکوپ را وارد محل برش خورده کرد. سر لوله آندوسکوپ با استفاده از دوربین پوشیده شده است و به پزشک این امکان را می‌دهد تا به‌صورت واضح، اجزا داخل بینی را مشاهده کند.

پزشک با استفاده از همین دوربین و ابزارآلات دیگر، به غضروف و استخوان‌های بینی دسترسی دارد. اعمال تغییرات بسیار ظریف و مطلوب انجام می‌شود و فرد هیچ برش اضافی بعد از جراحی نخواهد دید. این تکنولوژی کم‌ترین آسیب را در بینی اعمال می‌کند و به همین جهت، دیگر شاهد کبودی، تورم و شرایط این‌چنینی نخواهیم بود.

در بسیاری از کشورها، جراحی زیبایی بینی تحت پوشش بیمه نیست.

سوالات متداول در مورد عمل بینی یا رینوپلاستی چیست؟

پرداختن به پرسش سوالاتی که در خصوص جراحی زیبایی بینی در ذهن مخاطبان ایجاد می‌شود، بخش زیادی از استرس و نگرانی‌های آن‌ها را کاهش می‌دهد. بر همین اساس در این بخش به پاسخ دهی این سوالات پرداخته‌ایم.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

هزینه عمل رینوپلاستی چقدر است (جراحی زیبایی بینی)
هزینه عمل رینوپلاستی چقدر است (جراحی زیبایی بینی)

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید، به گفته دکتر جیکوب صدق متخصص جراحی پلاستیک در آمریکا: مردم معمولا برای سفر، گردش و سفر پول‌های محدود‌تری خرج می‌کنند، اما به راحتی حاضر هستند تا مقادیر زیادی از پس اندازشان را برای رسیدگی به تناسب اندام و زیبایی ظاهری خرج کنند.

این موضوع نشان می‌دهد که هزینه رینوپلاستی هرچقدر که باشد، عده زیادی علاقه‌مند به انجام آن هستند. هزینه جراحی بینی معمولا ارتباط مستقیمی با نوع بینی، میزان پیچیدگی جراحی بینی، تخصص و تجربه پزشک، محل جراحی بینی و خدمات جانبی آن دارد.

آیا با جراحی بینی به بهترین شکل بینی دست پیدا می‌کنیم؟

طبق ادعای سایت WebMD هیچ بینی ایده‌آل و کاملی وجود ندارد. چرا که زیبایی بی انتها است و برای درک زیبایی، سلایق در آن دخیل است. میلیون‌ها انسان، میلیون‌ها سلیقه مختلف دارند و بر همین اساس می‌توان گفت که شما با انجام یک جراحی استاندارد توسط پزشک متخصص، شانس دستیابی به بینی موردعلاقه‌تان را دارا هستید. هرچند باید به این نکته توجه کنید که تنها زمانی می‌توانید به بینی دل‌خواه برسید که انتظارات و علایقتان را به خوبی، برای پزشکتان شرح داده باشید.

آیا جراح تمام انتظارات کاندید عمل بینی یا رینوپلاستی را برآورده می‌کند؟

جراح در جلسه مشاوره، با صبر و حوصله به انتظارات شما از جراحی بینی گوش می‌کند. بعد از این مرحله، باتوجه به انتظاراتتان و واقعیت‌های موجود که در چهره و بینی‌تان قرار گرفته است، تحلیل جراحی بینی را آغاز می‌کند. پزشک توانایی ارزیابی انتظارات شما به‌عنوان کاندید جراحی را دارا است. بعد از این مرحله، منطقی و واقع‌بینانه بودن این انتظارات توسط پزشک بررسی می‌شود و نتیجه نهایی با شما درمیان گذاشته می‌شود.

آیا جراحی عمل بینی یا رینوپلاستی تحت پوشش بیمه است؟

در بسیاری از کشورها، جراحی زیبایی بینی تحت پوشش بیمه نیست. اما برخی بیمه‌ها تحت شرایطی خاص، این پوشش را برای برخی از بیمه‌گرها فراهم می‌کنند.

پس بهتر است، برای کسب اطلاعات دقیق، با دفتر بیمه خودتان تماس بگیرید. این موضوع را درنظر داشته باشید که برخی شرکت‌های بیمه، هزینه‌های جراحی بینی درمانی را تا حدودی پرداخت می‌کنند.

در این خصوص نیز، باید از کارشناس بیمه متخصص کسب اطلاعات کنید.

آیا جراحی بینی در کلینیک انجام می‌شود؟

معمولا پزشکان متخصص، جراحی بینی را در کلینیک، مرکز جراحی و بیمارستان انجام می‌دهند. تشخیص امکان جراحی هر فرد در کلینیک، بر عهده پزشک متخصص است.

معمولا زمانی که فرد سابقه بیماری خاصی داشته باشد یا برای انجام جراحی بینی نیازمند دستگاه‌های خاصی باشد، جراحی در اتاق عمل بیمارستان انجام می‌شود.

حال که درباره عمل بینی و نکاتی که باید قبل از اقدام به عمل بدانید، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *