علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی و راه های درمان و ترمیم سوراخ های بینی

علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی
علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی

تا حالا به سوراخ های بینی خود توجه کرده اید؟ آیا اندازه آنها با هم برابر است؟ در برخی از افراد این دو سوراخ از یکدیگر فاصله دارند. که اصطلاحا به آن نا متفارن بودن سوراخ های بینی گفته می شود. سوراخ بینی ناهماهنگ مشکلات مختلفی از جمله مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می کند. این مشکل باید به وسیله ترمیم سوراخ بینی برطرف شود. این مشکل اکثرا به دلیل تغییر شکل در سپتوم ایجاد می شود. سپتوم همان دیواره بینی است که بین دو سوراخ قرار گرفته و مانند گارد ریل بین یک جاده دو طرفه دو قسمت را از هم جدا می کند.

انحراف سپتوم یکی از موارد شایع در همه افراد است و طبق تحقیقات حدود ۸۰% افراد تا حدی انحراف سپتوم دارند. اما فقط برخی از آنها به اندازه ای است که باعث بروز مشکلات می شود و نیاز به ایجاد تغییرات در آن وجود دارد. سوراخ بینی ناهماهنگ می تواند به صورت طبیعی یا بعد از عمل پلاستیک بینی به وجود آید. عمل ترمیم سوراخ بینی از جمله عمل هایی اصلاحی و زیبایی بینی به شمار می رود. به طور مختصر تعریف خواهیم کرد که عمل جراحی زیبایی بینی چیست و در ادامه در مورد دلایل ایجاد سوراخ بینی ناهماهنگ و نحوه ترمیم سوراخ بینی صحبت خواهیم کرد.

جراحی زیبایی بینی چیست؟

اگر از شکل اندازه یا زاویه بینی یا نا متفارن بودن سوراخ های بینی خود ناراضی هستید و یا اگر مشکلات تنفسی دارید. عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی می تواند به شما کمک کند تا راحت تر نفس بکشید و از چهره جدید خود لذت ببرید. عمل های بینی به دو دسته رینوپلاستی و سپتوپلاستی تقسیم می شوند. رینوپلاستی در اصطلاح به‌ معنای اصلاح فرم بینی می باشد و برای رفع مشکلات ظاهری بینی انجام می شود. سپتوپلاستی برای رفع مشکلات و انحراف تیغه بینی انجام می شود.

در کلینیک مدیکال تهران در تمام افرادی که متقاضی عمل بینی هستند. علاوه ‌بر رینوپلاستی که ظاهر بینی را اصلاح می کند. برای رفع مشکلات مربوط به تیغه بینی عمل سپتوپلاستی نیز انجام می شود. روش انجام عمل های بینی به دو صورت باز و بسته است. در سال های قبل روش بسته متداول تر بوده است. اما با معرفی تکنیک های نوین در رینوپلاستی امروزه گرایش به انجام جراحی باز افزایش یافته است.

علت نا متقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل و ترمیم سوراخ های بینی

بسیاری از زیبا جویان پس از جراحی بینی تا حدی با عدم تقارن سوراخ بینی خود مواجه می شوند. جدا از عوامل موقتی که پس از یک سال از بین خواهند رفت باید توجه داشت که: اندکی عدم تقارن بینی طبیعی است. این نا متقارن بودن سوراخ های بینی اگر به سادگی قابل تشخیص نباشد. کاملا طبیعی است و نباید سختگیری زیادی داشته باشید. هر چند عدم تقارن آشکار چیزی است که باعث می شود شما از نتایج جراحی بینی خود ناراضی باشید.

توجه کنید که آیا عدم تقارن در سوراخ های بینی در قسمت جلویی بینی به راحتی قابل مشاهده است یا خیر؟ به این معنا که آیا دیگران می توانند وقتی به‌طور مستقیم به شما نگاه می کنند متوجه این موضوع شوند؟ یا وقتی از زیر بینی که نمای اصلی نامیده می شود به بینی خود نگاه می کنید عدم تقارن قابل دیدن است؟

باید تا حد ممکن پس از پایان دوره بهبودی به یک بینی متناسب با سوراخ های متقارن برسید اما واقعیت این است که شما هرگز بینی کامل نخواهید داشت. حتی پس از جراحی زیبایی بینی یا عمل تجدید نظر و ترمیمی بینی مهم این است. که اول از روبرو بینی شما متقارن به نظر برسد سپس از پایین هم سوراخ ها تا جای ممکن هم اندازه و هم شکل باشند.

علت نا متقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل و ترمیم سوراخ های بینی
علت نا متقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل و ترمیم سوراخ های بینی

تورم بعد از عمل بینی

مهمترین دلیل عدم نا متفارن بودن سوراخ های بینی بعد از عمل تورم است. مانند هر عمل جراحی دیگری حساسیت و تورم بعد از جراحی بینی شما وجود خواهد داشت. از آنجا که شما این تورم را دقیقا در هر طرف به یک اندازه تجربه نخواهید کرد. عدم تقارن بعد از جراحی بینی کاملا طبیعی است. بعد از عمل ممکن است تورم یا تغییر شکل در سوراخ‌های بینی کناره ها و پل بینی ایجاد شود.

پس از کاهش تورم نتایج اولیه جراحی بینی شما حدود دو تا سه ماه طول می کشد. با این حال باز هم زود است بدانیم چه عناصری از عدم تقارن سوراخ های بینی در بلند مدت نیز باقی خواهند ماند. به طور متوسط مشاهده نتایج نهایی جراحی زیبایی بینی بین شش تا دوازده ماه پس از عمل رخ می دهد. برخی از تورم ها می تواند در این مدت باقی بماند و حتی ممکن است بسته به گذر زمان بیشتر و سپس کمتر شود. به عنوان مثال ممکن است بعد از خواب تورم بیشتری مشاهده کنید و در طول روز کمتر باشد.

آناتومی بینی و مشکل اولیه نا متفارن بودن سوراخ های بینی

گاهی آناتومی بینی به جراح اجازه نمی دهد تا سوراخ های کاملا متقارن برای شما ایجاد کند. مگر اینکه تقارن بینی را از دید روبرو و جلویی قربانی کنید تا از دید پایین به بالا به سوراخ های متقارن برسید. همیشه هدف اصلی و اولیه ما ایجاد حداکثر تقارن در نمای جلو است.

البته اگر به تقارن سوراخ های بینی در نمای اصلی دید از پایین دست پیدا کنیم. بسیار عالی است اما اولویت قطعا نمای جلو خواهد بود. جراح فوق تخصص و با تجربه معمولا سعی می کند تقارن سوراخ بینی را به شکلی ایجاد نماید که ظاهر پیشانی و نمای جلوی بینی را قربانی نکند.

مشکل در نوک بینی

یکی دیگر از دلایل عدم تقارن سوراخ های بینی مشکل در نوک بینی قبل و بعد از جراحی و چرخش نوک بینی است. گاهی این چرخش از عوارض موقتی است و برطرف می شود. گاهی نیز نیاز به جراحی ترمیمی خواهد داشت. البته فرم اولیه بینی و میزان چرخش نوک بینی قبل از عمل باید ملاک قرار گیرد.

عدم تعادل عضلانی

تغییرات پویا در فرم بینی هم می توانند از عوامل عدم تقارن باشند. که معمولا فقط با جراحی بینی اصلاح نمی شود و نیاز به عمل های تکمیلی دیگری دارد. مثلا در برخی افراد تغییرات پویا هنگام لبخند زدن دیده می شود و سوراخ های بینی را نامتقارن می کند.

عدم رعایت مراقبت ها

یکی از شایع ترین عوامل کج شدن سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل است. مانند فین کردن، فعالیت های بدنی شدید، خوابیدن یا نشستن نامناسب، لمس و فشار به بینی، مصرف دخانیات قبل و بعد از عمل و …

رانش استخوان بینی 

کج شدن بینی بعد از جراحی ممکن است به دلیل رانش استخوان بینی اتفاق بیفتد. دوره بهبودی بعد از عمل بینی یک فرایند پویا است و پس از جراحی تغییرات زیادی در بینی ایجاد می شود. پس باید صبر کرد تا چارچوب و اسکلت بینی به فرم نهایی خود برسد.

مشکلات جراحی سوراخ های نامتقارن

جراحی بینی همیشه شامل دو فرایند و عمل جداگانه در سمت چپ و راست بینی است. عدم تقارن هر دو طرف ممکن است به دلیل اصلاح غیر یکنواخت در هر دو طرف بینی باشد. برای مثال برداشتن غضروف بیش از حد در یک طرف، می تواند دلیل سوراخ های نامتقارن باشد. در این موارد نیاز به جراحی ترمیمی خواهد بود.

تاثیر شدت اسکارها در نا متفارن بودن سوراخ های بینی

گاهی شدت اسکار و جای بخیه در بعضی افراد به اندازه ای زیاد است. که موجب کج شدن نوک بینی یا سوراخ های آن می شود. به ویژه در کسانی که عمل بینی سنگین همراه با تغییرات شدید داشته اند. پس باید تا زمان بهبودی کامل اسکارها صبر کنید.

ضخامت پوست 

هر چه ضخامت پوست بینی بیشتر باشد تاثیر آن در عدم رفع تورم و قرارگیری پوست در جای اصلی خود بیشتر است. در این موارد زمان می برد تا سوراخ ها به تعادل و هماهنگی برسند.

گرانش 

جاذبه زمین یکی از عواملی است که موجب پایین ماندن نوک بینی تا زمان رفع کامل تورم خواهد شد. به همین دلیل رعایت قرارگیری سر در زوایای صحیح در هفته های نخست بسیار ضروری است.

ناهماهنگی غضروف میانی

ممکن است این غضروف ها که شکل پایین بینی را می سازند به صورت نامتقارن شکل گیرند. این عدم تقارن باعث ایجاد سوراخ های بزرگ و کوچک در بینی می شود. با تغییر مکان مجدد این غضروف ها، میتوان تغییر در اندازه سوراخ های بینی را انجام داد.

تورم بعد از عمل بینی
تورم بعد از عمل بینی

دلایل انحراف سپتوم

انحراف سپتوم که نتیجه آن سوراخ بینی ناهماهنگ است به دلایل مختلفی ایجاد می شود. یکی از این دلایل مسائل مادر زادی است که فرد بعد از گذشت چند سال این عدم تقارن را بیشتر احساس می کند. علاوه بر این انحراف سپتوم می تواند به دلیل شکستگی بینی هم ایجاد شود. انحراف ایجاد شده معمولا با افزایش سن بیشتر خواهد شد.

علائم سپتوم انحرافی چیست؟

 • مشکل در تنفس به خصوص از طریق بینی
 • تنفس بیشتر از یکی از سوراخ های بینی
 • خون دماغ شدن
 • عفونت های سینوسی
 • خشکی در یکی از سوراخ های بینی
 • خروپف یا تنفس بلند در هنگام خواب
 • احتقان یا فشار بینی

انحراف شدید می تواند با درد صورت همراه باشد. اگر غالبا دچار خونریزی بینی یا عفونت سینوسی هستید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکل تنفسی برای فعالیت های روزانه شما محدودیت ایجاد کرده حتما برای ترمیم سوراخ بینی باید به پزشک نیز مراجعه کنید.

سوراخ بینی نا هماهنگ چگونه تشخیص داده می شود؟

مهمترین قسمت تشخیص این عدم تقارن در سوراخ های بینی از روی ظاهر آنها است که به سادگی قابل دیدن است. در مرحله بعد پزشک با یک وسیله معاینه سوراخ های بینی شما را بررسی می کند و اندازه آنها را با هم مقایسه می کند. در صورتی که سپتوم در جای خود قرار نگرفته باشد پزشک تشخیص می دهد. علاوه بر این پزشک در مورد مشکلات تنفسی، خروپف، نحوه خوابیدن، مشکلات سینوسی و… از شما سوالاتی خواهد پرسید.

سپتوم انحرافی یا تیغه منحرف شده بینی چگونه درمان می شود؟

در بیشتر موارد درمان سریع لازم نیست. برای یک سپتوم که انحراف زیادی دارد و باعث به وجود آمدن سوراخ‌ بینی ناهماهنگ شده عمل جراحی گزینه درمانی متداولی برای ترمیم سوراخ بینی است. با توجه به هزینه ها خطرات و یا عوامل دیگر برخی از افراد مبتلا به سپتوم انحراف یافته تصمیم به جراحی نمی گیرند. برای این افراد سایر گزینه های درمانی هم دسترس هستند که سپتوم انحرافی را برطرف نمی کنند اما می توانند علائم همراه با آن را کاهش دهند.

در این باره بخوانید: آیا انجام جراحی زیبایی بینی خطرناک است؟

درمان های متداول برای علائم شامل موارد زیر است:

 • مواد ضد احتقان
 • آنتی هیستامین ها
 • اسپری استروئیدی بینی
 • نوارهای بینی
 • جراحی ترمیم سوراخ بینی

درمان سپتوم

معمولا اولین کار برای ترمیم سوراخ بینی بازگرداندن سپتوم به جای اصلی خود است. در صورتی که سپتوم قسمت های اضافی داشته باشد. باید آنها را تراشید و در صورتی که نیاز به ترمیم داشته باشد. از غضروف های اضافی موجود در سپتوم برای ترمیم قسمت های مختلف آن استفاده می شود. سپتوم باید به گونه ای قرار گیرد که سوراخ های بینی هم اندازه باشند و سپتوم هم سفت در جای خود قرار گرفته باشد.

عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی

اگر علائم شما با استفاده از دارو یا سایر اقدامات درمانی بهبود نیابد. پزشک ممکن است جراحی ترمیمی به نام سپتوپلاستی را پیشنهاد کند. برای آماده سازی قبل از عمل جراحی ترمیم سوراخ بینی باید از دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند. شما همچنین باید سیگار کشیدن را متوقف کنید زیرا این امر می تواند در بهبودی پس از عمل اختلال ایجاد کند.

عمل سپتوپلاستی حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد و تحت بیهوشی انجام می شود. بسته به جراح و مورد خاص شما ممکن است بی حسی موضعی یا کامل برای شما مورد استفاده قرار گیرد. در طی عمل جراح سپتوم را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را خارج می کند. این کار باعث می شود که سپتوم و سوراخ‌های بینی شما صاف شود. برای نگه داشتن سپتوم ممکن است در هر کدام از سوراخ های بینی از مواد سیلیکونی استفاده شود. در آخر هم زخم برش با بخیه بسته می شود.

بلافاصله بعد از عمل به دلیل عوارض احتمالی تحت نظر قرار می گیرید. اما احتمالا می توانید در همان روز به خانه بروید. سپتوپلاستی عموما برای اکثر افرادی که می توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند روشی ایمن است. از جمله عوارضی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تغییر شکل بینی
 2. خون ریزی بیش از حد
 3. کاهش حس بویایی
 4. بی حسی موقت در لثه های فوقانی و دندان ها
 5. هماتوم سپتوم (توده خون)

روند بهبودی بعد از جراحی ترمیم سوراخ بینی

در طول روند بهبودی بعد از سپتوپلاستی پزشک ممکن است به شما دارو دهد. مصرف آن می تواند خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل بینی را کاهش دهد و به کاهش درد یا ناراحتی های احتمالی کمک کند. شما باید تمام داروهایی را که پزشک تجویز می کند را مصرف کنید.

همچنین در هنگام بهبودی باید از بینی خود به شدت مراقبت کنید تا دوباره در آن اختلال ایجاد نشود. سپتوم سه تا شش ماه بعد از عمل نسبتا پایدار می شود. اما برخی تغییرات می توانند تا یک سال بعد از عمل هم ایجاد شوند. برای جلوگیری از این امر تا حد امکان از دست زدن به بینی ضربه وارد شدن و سایر کارهایی که ممکن است سپتوم را دچار مشکل کند خودداری کنید.

بعد از انجام عمل با رعایت این نکات می توانید به بهبودی کمک کنید:

 • به بینی خود فشار نیاورید هنگام سرماخوردگی و آبریزش بینی به آرامی آن را تمیز کنید.
 • هنگام خواب سر خود را به سمت بالا نگه دارید.
 • از ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • از لباس های مناسب استفاده کنید که هنگام پوشیدن نیاز به آن نباشد که یقه تنگ آنها برای بینی شما فشار ایجاد کند.

بعد از عمل ترمیم سوراخ بینی چه عوارضی ممکن است ایجاد شود؟

در صورت عدم درمان سوراخ بینی ناهماهنگ سپتوم به شدت انحراف یافته می تواند عوارضی ایجاد کند. یکی از عوارض شایع انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی است. این مشکل می تواند دلیلی برای موارد زیر باشد:

 • مشکلات مزمن سینوسی
 • تنفس بلند و خروپف در هنگام خواب
 • ایجاد اختلال در خواب
 • ممکن است شما بتوانید فقط به یک طرف بخوابید.

سایر عوارض نا متفارن بودن سوراخ های بینی عبارت اند از:

 1. خون دماغ شدن
 2. احساس درد در ناحیه صورت
 3. خشک شدن دهان
 4. آشفتگی خواب
 5. فشار یا احتقان در معابر بینی

نتیجه گیری در مساله نا متفارن بودن سوراخ های بینی

یک سپتوم منحرف ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد. در بعضی موارد، سپتوم انحراف یافته می تواند منجر به عوارضی شود که باعث ناراحتی شما در روند روزانه زندگی گردد. این موارد شامل آشفتگی در خواب، خروپف، احتقان، مشکل در تنفس، عفونت یا خونریزی بینی است. در موارد شدید ممکن است برای ترمیم سوراخ بینی نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

اگر شما دچار مشکل سوراخ بینی نا هماهنگ هستید. به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه شما تشخیص دهد که انحراف و عدم تقارن شما نیاز به درمان دارد یا خیر. سپس در مورد گزینه های درمانی با وی صحبت کنید. نادیده گرفتن مشکلات سوراخ بینی نا هماهنگ ممکن است شما و اطرافیان تان را اذیت کند. بنابراین میتوان با راهکارهای مختلف یا در نهایت یک عمل جراحی ساده به ترمیم سوراخ بینی کمک کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل بینی با کلینیک زیبایی مدیکال تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *